آموزش نرم افزار ۳D MAX

نرم‌افزار ۳ds Max یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارهای ساخت و متحرک‌سازی انیمیشن‌های دو و سه بعدی است که قدرت مدل‌سازی اشیاء در آن فوق‌العاده بوده، با این وجود ساختاری کاملا انعطاف‌پذیر داشته و از این برنامه بیشتر در شرکت‌های مهندسی و معماری استفاده می‌شود. البته هنگامیکه شرکت Autodesk برای نخستین بار این محصول را با نام ۳D Studio و در سال ۱۹۹۰ روانه بازار کرد، این نرم‌افزار فقط در محیط Dos قابل استفاده بود. با این وجود از نسخه ۴، این محصول برای ویندوز و با نام ۳D Studio Max روانه بازارها گردید. البته با ارائه ورژن ۸ نرم‌افزار، بار دیگر نام این محصول تغییر کرده و هم اینک با نام ۳ds Max در اختیار کاربران در سرتاسر جهان قرار گرفته است. نکته‌ای که در این میان وجود دارد اینست که تغییرات نرم‌افزار ۳ds Max در طول سالیان، تنها به تغییر نام آن محدود نشده و ویژگیها و امکانات فراوانی برای بهبود عملکرد و افزایش کارآیی به این نرم‌افزار اضافه شده است. درواقع، قابلیت طراحی اجسام دو و سه بعدی، ایجاد و استفاده از بافتها، نورپردازی و حتی امکان استفاده از دوربین‌هایی با لنزهای مختلف، فقط بخش کوچکی از امکاناتی است که در این نرم‌افزار ارائه شده است. علاوه بر موارد ذکر شده، امکانات پیشرفته طراحی و ساخت انیمیشن در این نرم‌افزار قدرتمند به شما کمک می‌کند تا با صرف کمترین زمان انیمیشن‌های پیچیده و جذابی را خلق کنید. البته نرم‌افزار ۳ds Max به اندازه‌ای قدرتمند است که حتی برای کوچکترین موارد نیز کنترل‌ها و تنظیمات فراوانی را ایجاد کرده و به کاربران امکان می‌دهد تا یک دنیای مجازی را برای خود فراهم آورده و از گردش در آن لذت ببرند.

ما در این مبحث قصد داریم تا نگاهی به محتویات دوره آموزش نرم‌افزار ۳ds Max 2012 بیندازیم. در نمای کلی، ساختار این دوره آموزشی به گونه‌ای طراحی شده که کاربرانی که تا کنون هیچگاه با نرم‌افزار ۳ds Max کار نکرده‌اند نیز، توانایی کار با این نرم‌افزار قدرتمند را پیدا کنند. درواقع، ما در شروع کار، بنای این دوره آموزشی را بر پایه عدم شناخت کاربران از نرم‌افزار ۳ds Max پایه‌ریزی کرده و مطالب کامل و جامعی را در خصوص محیط عمومی برنامه، نوار منو، نوار ابزار اصلی و نمای دید ارائه کرده‌ایم. هدف اصلی ما از ارائه این بخش دوره  آشنایی هرچه بیشتر کاربران با ظاهر برنامه و انطباق با ساختار سه بعدی، پیچیده و البته جذاب آن می‌باشد. علاوه بر محیط عمومی برنامه، ما بطور مفصل به بررسی Viewportها و نقش ساختاری آنها در نرم‌افزار سه بعدی ۳ds Max پرداخته و با بررسی ابزارهای کنترلی Viewportها، نحوه طرح‌‌بندی آنها را نیز مورد مطالعه قرار داده‌ایم. البته در این میان، ما کاربران حرفه‌ای نرم‌افزار ۳ds Max را نیز فراموش نکرده و با ارائه مطالب کاملی در خصوص View Cube و Streeng Wheels که از ابزارهای جدید نرم‌افزار ۳ds Max می‌باشند، سعی کرده‌ایم تا سلیقه بخش عمده‌ای از مخاطبان دوره‌های مقدماتی را تامین کرده و با ارائه نکات و جزئیات هر بخش، سطح اطلاعاتی تمامی کاربران آماتور و حرفه‌ای نرم‌افزار ۳ds Max را ارتقا دهیم. همچنین، در این زمینه ما به بررسی گزینه‌های مختلف منوی کلیک راست Viewportها پرداخته و روش افزودن تصویر به پشت زمینه یک Viewport را نیز مورد مطالعه قرار داده‌ایم. علاوه بر این، بحث پیرامون روشهای ایجاد و ذخیره فایلهای برنامه ۳ds Max و کار با Rollout، Command Panelها و سربرگ Create از دیگر مطالبی است که به کاربر کمک می‌کند تا با محیط نرم‌افزار ۳ds Max بطور کامل آشنا شده و برای استفاده از این نرم‌افزار جذاب، آماده شود. پس از آموزش کامل محیط و قسمتهای مختلف نرم‌افزار نیز سعی کرده‌ایم تا با بررسی اجسام هندسی پایه نظیر Pyramid، Cylinder، Sphere، Box و Teapot و اجسام هندسی Extended نظیر Spindle، Hedra Prism، و Torus Knot و همچنین اصول ویرایشی نظیر تغییر نام و انتخاب آنها، نقش محوری این اجسام را در ساخت اجسام پیچیده مورد بررسی قرار دهیم. درواقع، اگر شما نگاهی به محیط پیرامون خود بیندازید حتما با ما هم عقیده خواهید شد که شکل ظاهری کلیه اشیائی که در دنیای واقعی وجود دارند، از ترکیبی از اجسام و اشکال هندسی پایه بوجود آمده و در نتیجه شما با فراگیری نحوه ساخت اجسام پایه می‌توانید اجسام و اشکال پیچیده‌تری را خلق کنید. پس از آن باز هم گریزی به مطالب حرفه‌ای‌تری در خصوص نرم‌افزار ۳ds Max زده و به بررسی نحوه ایجاد انواع درب و پنجره پرداخته‌ایم. درحقیقت، بدلیل نقش و جایگاه بسیار ویژه نرم‌افزار ۳ds Max در صنعت معماری، این نرم‌افزار بطور پیش فرض امکان استفاده و ایجاد انواع درب و پنجره را برای کاربران فراهم کرده و با قرار دادن کنترلها و تنظیمات متعددی، به کاربران این امکان را می‌دهد تا دربها و پنجره‌هایی مطابق با نیاز خود ایجاد کنند.

همچنین ما در مباحث این دوره، نحوه درج انواع دیوار و پلکان را نیز مورد بررسی قرار داده‌ایم تا شما براحتی بتوانید خانه رویایی خود را ترسیم کرده و از آن لذت ببرید. یکی دیگر از مطالب مفیدی که در ساختار آموزشی این دوره گنجانده شده است، نحوه درج و ویرایش انواع گیاهان و درختان پیش فرض می‌باشد. در این حالت، ویژگی بسیار جذاب و حرفه‌ای درج گونه‌های مختلف گیاهان به شما کمک می‌کند تا به سادگی و فقط با چند کلیک، محیطی سرشار از سبزی و آرامش را ایجاد کنید. البته اصول ویرایشی نیز در این دوره آموزشی نقش بسیار پررنگی را دارا بوده و ما در طول این دوره سعی کرده‌ایم تا مباحثی نظیر انتخاب ناحیه‌ای، حرکت دادن، تغییر اندازه و چرخش اجسام را بطور کامل مورد بررسی قرار دهیم. در این میان، روشهای تکثیر اجسام و اصول قرینه‌سازی نیز بطور کامل آموزش داده شده و شما با استفاده از این روشها می‌توانید به انبوه‌سازی اجسام بپردازید.

نخستین نکته‌ای که می‌بایست در خصوص دوره متوسط آموزش ۳ds Max بدانید اینست که این دوره، مبتنی بر اصول ویرایشی اجسام پایه‌ریزی شده، همچنین سعی کرده‌ایم تا کاربر را با نحوه طراحی و ویرایش اجسام دوبعدی، نورپردازی و ایجاد و اصلاح بافتها آشنا کنیم.

درواقع، ما در دروس این دوره، ابتدا به بررسی مبحث بسیار مهم و پرکاربرد گروه‌بندی اجسام پرداخته و سپس با بررسی سربرگ Modify، نحوه تغییر تعداد سگمنتهای تشکیل‌دهنده اجسام را مورد مطالعه قرار داده‌ایم. در این حالت، سربرگ Modify، با در اختیار قرار دادن امکانات فوق‌العاده به شما کمک می‌کند تا براحتی به ویرایش و اصلاح اجسام انتخابی بپردازید. در همین راستا، ما سعی کرده‌ایم تا به بررسی و تنظیم پارامترهای کلیه اجسام هندسی استاندارد نظیر کرده و استوانه پرداخته و برای درک بهتر موضوع با ذکر مثالی در خصوص نحوه ایجاد یک سیب، روش ترکیب اجسام پایه و ایجاد اجسام پیچیده را بطور کامل به شما بیاموزیم. درواقع، شما با طراحی یک سیب می‌توانید نحوه ترکیب اجسام ساده، ویرایش تنظیمات و همچنین اعمال دستوران ویرایشی را مشاهده کرده و با استفاده از آموزشهای داده شده، به خلق سایر اجسام بپردازید.

البته نکته‌ای که در اینجا وجود دارد اینست که در نرم‌افزار قدرتمند ۳ds Max، شما براحتی می‌توانید اجسام دوبعدی را نیز ایجاد کرده و حتی از این اجسام در مدل‌سازی‌های بسیار پیشرفته نیز استفاده کنید. بر این اساس ما در این دوره آموزشی، نحوه ترسیم کلیه اجسام دوبعدی نظیر Arc، Circle، Line و Ngon Donut، و Helix و همچنین نحوه تنظیم پارامترهای آنها در رول آوت Rendering را بطور کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد اینست که تجزیه و تحلیل روش کار با کلیه اجسام دوبعدی در این نرم‌افزار بگونه‌ای صورت پذیرفته که حتی بسیاری از کاربران حرفه‌ای ۳ds Max نیز، با مطالعه آن می‌توانند اطلاعات بسیار جدید و کارآمدی را کسب کنند. درواقع، گنجاندن مباحثی با موضوع ویرایش Splineها از دیگر موضوعات مهم این دوره آموزشی بوده که مطالعه مطالب آن هر کاربری را برای استفاده بیشتر از نرم‌افزار ۳ds Max ترغیب می‌کند. علاوه بر اجسام دوبعدی، ما در این دوره آموزشی، با تدریس نحوه درج متن در نرم‌افزار ۳ds Max سعی کرده‌ایم تا اصول تایپ متون انگلیسی و فارسی را به کاربران بیاموزیم. همچنین ما با آموزش نحوه ایجاد اجسام سه بعدی با استفاده از اجسام دوبعدی ساده، سعی کرده‌ایم تا قدرت تخیل کاربران برای ایجاد اجسام حرفه‌ای و پیچیده را افزایش دهیم. در این زمینه، آموزش طراحی، ایجاد و ویرایش سه مهره سرباز، رخ و فیل شطرنج به شما کمک می‌کند تا اصول طراحی، ویرایش خطوط و همچنین سه بعدی‌سازی را به روش متفاوتی تجربه کنید. در این حالت، شما مسلما نیاز خواهید داشت تا بتوانید فایلهای خود را رندر کنید. به همین دلیل ما در مباحث جداگانه‌ای اصول و تنظیمات رندر را نیز مورد بحث و بررسی قرار داده‌ایم.

البته مطالبی که تا کنون مطالعه کردید، تنها بخش کوچکی از اطلاعاتی است که ما در این دوره به آن خواهیم پرداخت. درواقع، اصول نورپردازی، درج انواع نورها و تنظیمات آنها از دیگر مطالبی است که بطور کاملا مفصل آموزش داده شده، همچنین تکنیک ایجاد جلوه‌های نوری، و نحوه تنظیم خصوصیات آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در ادامه آموزشهای این دوره نیز، سعی کرده‌ایم تا شما را با دنیای هیجان‌انگیز و فوق‌العاده جذاب Materialها آشنا کرده و در نخستین گام نحوه استفاده و تنظیم گزینه‌های مختلف کادر Material Editor را به شما بیاموزیم که آشنایی با نحوه استفاده از این کادر، مقدمه‌ای است برای فراگیری نحوه ساخت و ویرایش انواع Materialها در نرم‌افزار ۳ds Max. درواقع، وجود امکانات و رول آوتهای فراوان این کادر، ما را بر آن داشت تا در چندین مبحث کامل، به بررسی گزینه‌های مختلف آن پرداخته و سپس روش ایجاد Material با استفاده از Mapها را به شما بیاموزیم. در همین راستا، کار با انواع Shaderها و همچنین آموزش روشهای مختلف ساخت متریالهای شیشه و فلز از دیگر مطالبی است که شما در دروس سی‌دی‌های متوسط آن را فراخواهید گرفت.

علاوه بر موارد ذکر شده، ما در این دوره آموزشی با ایجاد Materialهایی نظیر سیب، پرتقال، برگ، دیوار و کف سعی کرده‌ایم تا روشهای مختلف ساخت انواع Material را مورد بررسی قرار داده و نحوه اصلاح ساختار اجسام را به شما بیاموزیم. همچنین با طرح پنجاه سؤال تستی و ده سؤال عملی در پایان این دوره سعی شده تا کاربران از میزان فراگیری خود مطلع شوند.

در مباحث پایانی این دوره آموزشی، کاربران به درجه‌ای از توانایی در کار با نرم‌افزار ۳ds Max رسیده‌اند که براحتی می‌توانند اصول حرفه‌ای کار با این نرم‌افزار قدرتمند را درک کنند. همچنین بدلیل اینکه ما در مباحث این دوره، بسیاری از تکنیکهای حرفه‌ای و جدید نرم‌افزار ۳ds Max را مورد بررسی قرار داده‌ایم، این دوره آموزشی می‌تواند بعنوان یک مرجع راهنما برای بسیاری از کاربران حرفه‌ای نرم‌افزار ۳ds Max نیز مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهمترین آموزشهای ارائه شده در بخش پایانی دوره  آموزش نرم‌افزار ۳ds Max، بحث و بررسی پیرامون نحوه درج، ویرایش و همچنین تنظیم پارامترهای دوربینهای مختلف می‌باشد. درواقع، استفاده از دوربین‌ها به کاربر کمک می‌کند تا از زاویه دید مخصوص به خود به دنیای مجازی ایجاد شده نگریسته و همانند یک کارگردان توانا، انیمیشن‌ها و فیلم‌های جذابی را متناسب با نوع نگاه خود پدید آورند. پس از بررسی کامل دوربین‌ها نیز، ما سعی کردیم تا با آموزش روشهای مختلف انیمیشن‌سازی، فنون و تکنیکهای متحرک‌سازی اجسام دو و سه بعدی را به کاربر بیاموزیم. در این میان، تنظیمات Timeline و همچنین نحوه نمایش و ذخیره انیمیشن نیز نقش بسیار مهمی را دارا بوده و به همین دلیل ما در چندین درس به مطالعه این ویژگیها پرداخته‌ایم. البته موضوع انیمیشن‌سازی در ۳ds Max به اندازه‌ای پیشرفته است که ما در مباحث جداگانه‌ای به بررسی حالتهای مختلف ایجاد انیمیشن، کادر محاوره‌ای Curve Editor، تغییر نمودارها و منحنی‌های حرکتی پرداخته‌ و سپس روش ایجاد انیمیشن با استفاده از جسم Dummy و همچنین ایجاد Noise Animation را بطور کامل مورد بررسی قرار دادیم.

پس از آموزش کامل مبحث بسیار پیشرفته انیمیشن‌سازی در نرم‌افزار ۳ds Max نیز، یکی دیگر از مباحث فوق‌العاده جذاب و پرکاربرد این نرم‌افزار را آغاز کرده و در چندین درس، روشهای ایجاد، ویرایش و حرکت دادن اسکلتها را آموزش داده‌ایم. درواقع، اگر شما هم تمایل دارید تا کاراکتر یا شخصیت کارتونی مورد علاقه خود را ایجاد کرده و حرکت‌هایی مانند راه رفتن، دویدن و پریدن را برای آن تعریف کنید، با استفاده از این مباحث و همچنین فراگیری نحوه کار با Footstepها و حرکت استخوانهای اسکلت می‌توانید گام بلندی را برای کسب این مهارت بردارید. البته در این راه ما سعی کرده‌ایم تا با ذکر یک مثال، تمامی جزئیات کار را به شما بیاموزیم. در این مثال، شما می‌توانید به آماده‌سازی کاراکتر پرداخته و سپس اسکلت را بر روی آن درج کنید. پس از آن نیز تغییرات مورد نیاز از قبیل ایجاد انگشتان، افزودن مهره‌های گردن و ایجاد زائده پشت سر را انجام داده و با اتصال اسکلت به کاراکتر، حرکتهایی را برای آن تعریف کنید. درواقع، شما با فراگیری کامل این آموزش می‌توانید حرکت هر کاراکتری را کنترل کنید. در ادامه مطالب این دوره، ما با تدریس نحوه ایجاد و حرکت پرچم سعی کرده‌ایم تا با آموزش نحوه ایجاد اجسام سه بعدی با استفاده از اجسام دو بعدی ساده روش ایجاد بافت پارچه و همچنین نقش عامل باد را در نرم‌افزار ۳ds Max مورد مطالعه قرار دهیم. علاوه بر این، در مباحث جداگانه‌ای نیز روشهای ایجاد و ویرایش انواع مو را در نرم‌افزار بررسی کرده و سپس به بررسی مبحث بسیار مهم و پرکاربرد ایجاد لوگو در نرم‌افزار ۳ds Max پرداخته‌ایم. درواقع، اگر شما مایلید تا روش ساخت و متحرک‌سازی انواع لوگوهای سه بعدی را فرابگیرید کافیست دروس مربوط به ایجاد و ویرایش خطوط محیطی، تعیین میزان گردشدگی خطوط، ایجاد لوگوی سه بعدی و همچنین ایجاد انیمیشن برای لوگو را به دقت مطالعه نمایید. البته ما در این دوره آموزشی روشهای پیشرفته نورپردازی را فراموش نکرده و با تدریس روش نورپردازی Light Tracer و همچنین اصول ویرایشی و تنظیمات آن سعی کرده‌ایم تا جلوه‌ای تازه به اجسام طراحی شده در ۳ds Max ببخشیم. در مباحث پایانی این دوره آموزشی نیز، بار دیگر به سمت صنعت جذاب معماری رفته و با آموزش مبانی طراحی داخلی، روش ایجاد یک اتاق و مولفه‌های سازنده آن نظیر دیوار و پنجره‌ها را بطور کامل و مبتنی بر اصول فنی آموزش می  دهیم. همچنین نحوه ایجاد سقف و کف، درج مبلمان و بافت‌دهی و درج Material را با جزئیات کامل مورد بررسی قرار داده تا هر کاربر با استفاده از این مطالب بتواند ساختمان دلخواه خود را ترسیم کند.

نکته پایانی
کلیه کاربران پس از طی این دوره آموزشی می‌توانند انواع مختلفی از اجسام هندسی و غیرهندسی را ایجاد کرده و به ویرایش آنها بپردازند. درواقع، پس از فراگیری این دوره، شما براحتی می‌توانید  اجسام دو یا سه بعدی ساده و پیچیده را خلق کرده و برای آنها بافتهای مناسبی ایجاد کنید. همچنین با استفاده از آموزشهای داده شده می‌توانید به نورپردازی محیط پرداخته و جلوه‌های نوری خارق‌العاده‌ای را بسازید.
با توجه به سطح آموزشهای این دوره، انتظار ما از کلیه هنرجویان این دوره آموزشی اینست که براحتی و با تسلط کامل بتوانند از نرم‌افزار ۳ds Max استفاده کرده و از تبدیل شدن به یک کاربر حرفه‌ای نرم‌افزار ۳ds Max و همچنین کار با محیط پیچیده و البته جذاب آن، لذت ببرند.